Grupy
Archiwum strony

MAJ

Majowe pozdrowienia - PicMix

 

 

 

Tematyka tygodniowa:

 

  1. Tydzień : Moja ojczyzna

 

Utrwalimy informacje  na temat symboli narodowych naszego kraju. Poznamy kraje Unijne , flagi poszczególnych krajów. Nie zabraknie piosenki pt. Jesteśmy Polką                  i Polakiem”

 

  1. Tydzień : Na łące

Poznamy środowisko naturalne owadów i kwiatów – łąkę. Zapoznamy się z wyglądem mieszkańców łąki, nauczymy się określać cechy zwierząt dokonując skojarzeń i wyszukując podobieństw między nimi. Będziemy poznawać i nazywać wybrane kwiaty występujące na łące. Poznamy również stadia rozwoju motyla.

 

 3.TYDZIEŃ   ,, ZDROWA     ŻYWNOŚĆ”

                 

      Poznamy budowę roślin i dowiemy się, które części są jadalne. Będziemy się również bawić w teatr. Poznamy piramidę zdrowego żywienia, zasady spożywania pokarmów. Będziemy uczestniczyć w prelekcji na temat ,, Zdrowej żywności”

 

  1. Tydzień : Moja mama i mój tata

W tym tygodniu będziemy stwarzać warunki do wzmacniania więzi rodzinnych, szacunku i tolerancji, kształtując przy tym właściwe postawy wobec członków rodziny. Poznamy również nazwy różnych zawodów wykonywanych przez dorosłych i nauczymy się podawać informacje na temat swojej rodziny (imiona i zawód wykonywany przez rodziców). Nie zabraknie występów z okazji Dnia Rodziny.

 

W edukacji matematycznej nie zabraknie wprowadzenia działań ze znakiem +, –

Będziemy nadal utrwalać poznane litery w wygłosie i nagłosie, a po przez szereg ćwiczeń będziemy przygotowywać się do pisania i czytania.      

EDUKACJA   ZDALNA

PLAN NA II TYDZIEŃ KWIETNIA

Wiosna na wsi (12.04. – 16.04)

– poznanie zwierząt mieszkających na wsi, ich zwyczajów oraz domów,

– rozwijanie umiejętności szeregowania przedmiotów według określonych cech,

– kształtowanie umiejętności wokalnych – nauka piosenki „O indyku rozbójniku”,

– wzmacnianie siły mięśni rąk i nóg,

– poszerzanie doświadczeń plastycznych.

Dzień dobry! Ciekawa jestem jak Wam minął ten Świąteczny czas i jakie niespodzianki Zajączek zostawił dzieciom – może ktoś zechce się podzielić i przesłać jakieś zdjęcie z okresu Świąt?:) No dobrze, a teraz pora ruszać do pracy!  W tym tygodniu będziemy zajmować się zwierzętami żyjącymi na wsi. To jak? Zaczynamy?

  1. Najpierw proponuję małą rozgrzewkę dla naszego ciała. Oto propozycje ćwiczeń:
  • Zabawa Skradający się kot.

Dziecko leży płasko na brzuchu i cicho pełznie, z podnoszeniem i wysuwaniem przedniej i tylnej nogi (jak u kota) – na zmianę.

  • Zabawa Łapanie much.

Dziecko wyciągają prawą rękę i lewą rękę do góry w skos, wykonując, na zmianę, zamaszysty ruch i zaciskając pięść.

  • Zabawa Węszący piesek.

Dziecko klęczy, dłonie opierają się o podłogę, łokcie są skierowane na zewnątrz. W tej pozycji posuwa się do przodu.

  1. Jak zawsze we wtorek zapraszam do zabawy matematycznej. Dzisiaj będziemy układać wiejskie zwierzęta według określonych cech. Żródło rysunków wykorzystanych do tego zadania znajdziecie tutaj.
  • Szeregowanie według wielkości.

Tutaj i tutaj znajdziecie rysunki różnych zwierząt mieszkających na wsi. Dziecko, samodzielnie lub z pomocą, porównuje ich wielkość i układa je od najmniejszego do największego (można też od największego do najmniejszego).

  • Szeregowanie według długości.

Rodzic wcześniej przygotowuje sznurki różniące się znacznie długością – to będą nasze dżdżownice;) Dziecko porównuje ich długość poprzez przykładanie do siebie. Potem układa je od najkrótszego do najdłuższego (i odwrotnie).

  • Szeregowanie według szerokości.

Tutaj znajdziecie rysunki świniek. Dzieci oglądają je i ustawiają od najwęższej do najszerszej (i odwrotnie).

  1. Kolejne zadanie to rytmiczny podział na sylaby nazw zwierząt – warto wykorzystać taką kartę pracy. (źródło – tutaj).
  2. Pora na odrobinę ruchu w zabawie „Piesek bawi się piłką”.

Dziecko naśladuje psa poruszając się na czworakach, a jednocześnie popycha piłkę głową.

  1. Proszę przeczytajcie krótki wiersz J. Porazińskiej pt. „Wiejska muzyka”.
Kaczka kwacze, kracze wrona,

a gęś gęga przestraszona.

Koza meczy, owca beczy,

a na płocie sroka skrzeczy.

Wróbel ćwierka, dzięcioł stuka,

a kukułka w lesie kuka.

  1. Skoro był wiersz, to koniecznie chwilkę porozmawiajcie o nim – warto zapytać o to:
  • co robią zwierzęta: kaczka, wrona i gęś?
  • co robią koza, owca i sroka?
  • co robią ptaki – wróbel, dzięcioł i kukułka?
  1. Wykorzystajmy jeszcze trochę ten wierszyk i pobawmy się w wiejską muzykę.

Rodzic mówi wiersz. Gdy jest mowa o danym zwierzęciu, dziecko naśladuje jego głos.

Kaczka kwacze (dziecko mówi: kwa, kwa, kwa),

kracze wrona (dziecko mówi: kra, kra, kra),

a gęś gęga (mówi: gę, gę, gę) przestraszona.

Koza meczy (mówi: meee, meee, meee),

owca beczy (mówi: beee, beee, beee),

a na płocie sroka skrzeczy (trre, trre, trre).

Wróbel ćwierka (ćwir, ćwir, ćwir),

dzięcioł stuka (stuk-puk, stuk-puk, stuk-puk),

a kukułka w lesie kuka (ku-ku, ku-ku, ku-ku).

  1. Macie jeszcze siły? Zapraszam Was do wykonania pracy plastycznej  „Kura i kurczątka”.

Jedyne czego potrzebujecie to kartka, farby, woda, pędzel i dłonie dziecka, a kolejne kroki wykonania pracy znajdziecie tutaj. Jeżeli ktoś ma w domu może wykorzystać ruchome oczka, a jeżeli nie, to wystarczy oczka namalować farbą.

  1. Małe rączki warto często ćwiczyć, dlatego dziś zachęcam Was do wzięcia nożyczek do rąk i cięcia:) Specjalne karty znajdziecie tutaj (źródło – tutaj)

 

 

   KWIECIEŃ

 

 

Tematyka tygodniowa:

 

  1. Od ziarenka do bochenka

W tym tygodniu będziemy rozmawiać na temat pieczywa. Dowiemy się jakie są kolejne etapy produkcji chleba. Zapoznamy się z pracą piekarza i dowiemy się, co jest potrzebne do zrobienia chleba.

 

  1. Książka moim przyjacielem

Będziemy rozmawiać na temat naszych ulubionych książek, budząc zainteresowanie czytaniem i pisaniem. Poznamy zawody ludzi związanych z powstawaniem książki oraz nauczymy się szanować książki i dbać o nie. Spróbujemy również stworzyć swoją własną książeczkę.

 

  1. Dbamy o Ziemię

W tym tygodniu zajmiemy się ważnym pojęciem, jakim jest – ekologia. Będziemy obchodzić „Dzień Ziemi”, organizując z tej okazji „sprzątanie świata”. Poznamy podstawowe zasady ochrony środowiska i będziemy poszerzać wiadomości z zakresu wiedzy o przyrodzie i działaniach proekologicznych. Zajmiemy się również tematyką dotyczącą segregacji odpadów oraz recyklingu, wykorzystując w pracach plastycznych surowce wtórne.

 

  1. Polska – moja ojczyzna

Z okazji nadchodzących świąt narodowych będziemy kształtować uczucia patriotyczne i przywiązanie do Ojczyzny. Skupimy się na umacnianiu więzi z najbliższą rodziną, poznawaniu rodzinnego miasta – Rybnika oraz poszerzaniu wiadomości o Polsce. Poznamy polskie legendy i tradycje, piękno polskich obyczajów oraz krajobrazów. Nauczymy się śpiewać Hymn Polski, przyjmując przy tym prawidłową postawę.

 

 

 

MARZEC

 

Tematyka tygodniowa:

 

 

 

  1. Poznajemy zwierzęta

Będziemy bliżej poznawać świat zwierząt egzotycznych –  ich wygląd, cechy charakterystyczne i zwyczaje. Będziemy również kształtować logiczne myślenie poprzez analizowanie treści zagadek słownych oraz dostrzeganie zjawisk niezgodnych z rzeczywistością.

 

  1. Zwierzęta prehistoryczne

Poznamy wybrane zwierzęta- dinozaury i rośliny z czasów prehistorycznych. Dowiemy się jak wyglądały i jak się poruszały, jakie miały umaszczenie, oraz dlaczego wymarły. Spróbujemy stworzyć makietę z czasów prehistorycznych.

 

  1. Wiosna tuż..tuż…

Będziemy rozwijać umiejętność tworzenia kolekcji. Poznamy zwiastuny wiosny np. przebiśniegi, pojawienie się pąków na drzewach. Zaobserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie np. coraz dłuższe dni, wyższa temperatura, itp.

 

  1. Nadeszła wiosna

Poznamy cechy charakterystyczne nowej pory roku – wiosny. Założymy własny, zielony ogródek, dzięki czemu będziemy poszerzać wiadomości na temat hodowli roślin. Poznamy nazwy i wygląd pierwszych wiosennych kwiatów oraz budowę roślin i warunki konieczne do ich wzrostu.

 

 

Edukacja matematyczna: W marcu będziemy doskonalić umiejętności liczenia oraz kształtować umiejętności tworzenia zbiorów 6-elementowych przez dokładanie; rozwijać zdolności rozpoznawania miejsca na kartce;  nabywać umiejętność wyliczania dni tygodnia; kształtować umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych; kształtować orientację w przestrzeni.

LUTY

 

Tematyka tygodniowa:

  1. Mały muzyk

 

        W tym tygodniu będziemy poznawać wybrane instrumenty: dzwonki, gitarę, skrzypce, flet, trąbkę. Będziemy kształtować poczucie rytmu                        i wrażliwość muzyczną oraz umiejętność uważnego słuchania muzyki, a także doskonalić umiejętność gry na instrumentach perkusyjnych. Będziemy słuchać muzycznych utworów, poznamy taniec z Klanzy, oraz Domana

 

  1. Zimo baw się z nami

Zapoznamy się z zimowymi dyscyplinami sportowymi (narciarstwo, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, hokej itp.) Będziemy utrwalać zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie, kształtując zdolność do świadomego wybierania bezpiecznych miejsc zabaw. Będziemy podejmować próby przewidywania skutków określonych zachowań oraz kształtować odpowiednią postawę                    w sytuacji, kiedy zdarzy się wypadek. Odwiedzimy również Rybnickie Schronisko w Wielopolu, aby przekazać zebrane dary.

 

3.i 4 Lodowa kraina

Zapoznamy się z położeniem, krajobrazem i klimatem na Antarktydzie oraz Grenlandii. Zaznajomimy się z globusem oraz mapą świata – dowiemy się gdzie jest położony Równik oraz bieguny północny i południowy. Poznamy wygląd i tryb życia pingwinów, fok, morsów i niedźwiedzi polarnych. Poznamy również tradycyjny sposób życia Eskimosów.

 

.

 

Edukacja matematyczna: W lutym będziemy utrwalać umiejętności liczenia w zakresie 4 i więcej, kształtować umiejętności odwzorowywania liczebności zbioru za pomocą „Liczb w kolorach”; będziemy doskonalić zdolności porównywania liczebności zbiorów.

 

STYCZEŃ

Tematyka tygodniowa:                                

 

  1. Zimowe potrzeby zwierząt

W tym tygodniu będziemy kształtować opiekuńczą postawę wobec zwierząt. Poznamy tryb życia zwierząt leśnych, a uwaga dzieci zostanie ukierunkowana na trudny los zwierząt zimą. Będziemy poznawać i nazywać wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce. Włączymy się również w pomoc ptakom poprzez dosypywanie pokarmu do karmników.

  1. Mijają dni miesiące, lata

Poznamy zasady następstwa czasu, dni i miesięcy. Utrwalimy nazwy dni tygodnia i miesięcy. Poznamy baśń o 12-tu miesiącach. Będziemy omawiać czynności, które wykonujemy w dzień, a które w nocy.

  1. Rodzice rodziców to babcie i dziadkowie

Będziemy utrwalać znajomość stosunków pokrewieństwa w rodzinie oraz wzmacniać więzi rodzinne, budząc szacunek dla członków najbliższej rodziny – dziadków. Przygotowując inscenizację na uroczystość z okazji Dnia Babci

i Dziadka będziemy rozwijać zdolności aktorskie i wokalne. Nauczymy się również, jak można sprawić przyjemność najbliższym osobom, np. poprzez wykonanie samodzielnie upominków, składanie życzeń okolicznościowych.

  1. W krainie baśni
  • 29 stycznia odbędzie się balik-prosimy aby dzieci zaopatrzone były w stroje. Przynosimy również serpentyny i nadmuchane balony. W tym tygodniu poznamy postacie baśniowe.

 

Początkowa nauka czytania i pisania

Słuch fonematyczny

  • tworzenie słów (lub wyszukiwanie obrazów) zawierających daną sylabę na początku, na końcu lub w środku

Przygotowanie do czytania

  • czytanie całościowe wyrazów – nazw obrazków (lub równoważników zdań).

Próby czytania

  • czytanie sylab, wyrazów (o prostej budowie fonetycznej).

Przygotowanie do pisania

  • rozwijanie sprawności manualnej poprzez uczestnictwo w zabawach (np. z zastosowaniem klamerek, spinaczy) oraz poprzez podejmowanie

 działalności plastycznej

 

Edukacja matematyczna: W styczniu będziemy utrwalać umiejętności liczenia w zakresie 7, nabywać umiejętności wykonywania działań na zbiorach: dodawanie i odejmowanie; kształtować umiejętności porównywania liczebności zbiorów z użyciem określeń: „więcej o”, „mniej o”. Będziemy utrwalać znajomości nazw figur geometrycznych, poznamy cechy charakterystyczne trójkąta. Utrwalimy również znajomość znaczenia pojęcia „para”.

 

PAŹDZIERNIK

Tematyka tygodniowa:

1. Idzie Jesień przez ogród i sad

Będziemy rozwijać zainteresowania przyrodnicze, poznając lepiej jesienny krajobraz. Nauczymy się rozpoznawać drzewa (dąb, klon, kasztanowiec, jarzębina), ich owoce oraz liście. Dowiemy się jaką nazwę noszą owoce egzotyczne. Wykonamy sałatkę owocową z przyniesionych produktów. Dowiemy się co to jest prognoza pogody i jakie są charakterystyczne cechy nowej pory roku – jesieni. Poznamy również nowe, ciekawe techniki plastyczne, które wykorzystamy w swoich pracach.

2. Idzie Jesień do zwierząt

W tym tygodniu dowiemy się, jakie zwierzęta zasypiają w sen zimowy, a pozostałe jak przygotowują się do zmiany pory roku. Poznamy również zawód związany z ochroną przyrody, jak ekolog czy leśniczy.

3. Co z czego otrzymujemy

Dowiemy się czym różni się glina od piasku, skąd pochodzi mleko, kto daje nam miód, czy wełnę. Na koniec poznamy moc drzew i proces powstawania papieru.

4. Idzie jesień z deszczem

Utrwalimy poznane nazwy darów jesieni. Dowiemy się jak powstają chmury i deszcze, przeprowadzimy kilka eksperymentów, utrwalimy nazwy kolorów, znajdujących się w tęczy.

Edukacja matematyczna: W październiku nauczymy się tworzyć, porównywać i porządkować zbiory; będziemy utrwalać umiejętność liczenia w zakresie 3; nauczymy się klasyfikować przedmioty według cech jakościowych, będziemy nabywać umiejętności określania kierunku i miejsca na kartce.

 

 

WRZESIEŃ

Tematyka tygodniowa:

1. W przedszkolu

2. Ja i moi koledzy

W pierwszych tygodniach września poznamy nasze przedszkole, zwłaszcza w dobie corona wirusa COVID 19, naszą salę, nasze panie oraz nowych kolegów. Ustalimy wspólnie kontrakt grupowy , głownie będziemy zwracać uwagę na trzymanie tzw. Dystansu, będziemy uczyć się funkcjonowania w nowych czasach i dowiemy się jakie zasady panują w przedszkolu. Nauczymy się również szanowania zabawek, dzielenia się nimi z rówieśnikami oraz odkładania ich na stałe miejsca w celu utrzymania porządku w naszej sali. Będziemy rozpoznawać i próbować nazywać własne uczucia, takie jak: radość, smutek, złość, strach oraz przedstawiać wybrane emocje za pomocą mimiki, gestu i słowa. Nauczymy się również pierwszych zabaw przedszkolnych, piosenek i wierszyków.

3. Owoce są smaczne i zdrowe

Będziemy poznawać i nazywać niektóre drzewa owocowe (jabłoń, grusza, śliwa). Za pomocą różnych zmysłów (smak, zapach, dotyk) nauczymy się rozpoznawać owoce. Poznamy zasady zdrowego odżywiania i korzyści płynące z jedzenia owoców. Wykonamy wspólnie sałatkę owocową, ucząc się przy tym prawidłowego posługiwania się nożem plastikowym. Będziemy również eksperymentować w trakcie używania różnych materiałów plastycznych.

4. Tu mieszkam

Poznamy podstawowe zasady ruchu drogowego. Będziemy obserwować ruch drogowy i pieszych na ulicy. Nauczymy się przechodzenia po pasach na drugą stronę ulicy, poznamy kilka najważniejszych znaków drogowych oraz znaczenie sygnalizatora świetlnego. Będziemy także uczestniczyć we wspólnych działaniach podczas tworzenia makiety osiedla.

Edukacja matematyczna: We wrześniu poznamy stałe następstwo dni i nocy oraz pór roku; będziemy doskonalić umiejętność liczenia w zakresie 3; nauczymy się porządkować przedmioty według wielkości; będziemy ćwiczyć orientację przestrzenną oraz określanie prawej i lewej strony; poznamy przybory służące do mierzenia oraz różne sposoby mierzenia; będziemy również utrwalać prawidłowe stosowanie przyimków (na, pod, za, obok, w).