Grupy
Archiwum strony

Standardy Ochrony Małoletnich

Co to są Standardy Ochrony Małoletnich?

“Standardy Ochrony Małoletnich” to dokument skonstruowany jako zbiór zasad i procedur postępowania w Przedszkolu nr 25 w Rybniku, które mają być przestrzegane i stosowane w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia dziecka.

Polityka ochrony dzieci w sposób jasny i kompleksowy określa:

  • zasady bezpiecznej rekrutacji personelu,
  • sposób reagowania na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia i zasady prowadzenia rejestru interwencji,
  • zasady bezpiecznych relacji personel – dzieckoi dziecko – dziecko,
  • zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych,
  • zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci,
  • zasady przygotowania personelu do stosowania standardów i sposobów dokumentowania tej czynności,
  • zasady przeglądu i aktualizacji standardów.

Zapoznanie całego personelu ze Standardami pozwala na szybką i adekwatną reakcję, gdy zaistnieje podejrzenie, że dziecko doznaje krzywdy.

Pracownicy przedszkola otrzymali wytyczne, dzięki którym łatwiej będzie zidentyfikować problem oraz wesprzeć dziecko. Standardy uwzględniają różnorodne sytuacje, biorąc także pod uwagę dobro dzieci z niepełnosprawnościami czy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Postarano się, aby standardy były zrozumiałe dla wszystkich zainteresowanych: personel, rodzice oraz dzieci. Standardy Ochrony Małoletnich są dostępne na stronie intenetowej przedszkola, a także w siedzibie przedszkola.

W naszym przedszkolu został powołany zespół, który jest odpowiedzialny za przyjmowanie i weryfikację zgłoszeń oraz podjęcie adekwatnych działań. Podejrzenie krzywdzenia lub krzywdzenie dziecka można zgłaszać pisemnie do koordynatora na adres placówki lub e-mailowo, lub w nagłych przypadkach ustnie. Po rozpoznaniu sprawy zespół ma prawo do przekazania jej odpowiednim jednostkom.

Co rozumiemy poprzez krzywdzenie dziecka?

Przemoc wobec dziecka to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste dziecka, w szczególności narażające je na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające jego godność, nietykalność cielesną, wolność, powodujące szkody na jego zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy. Zaś zaniedbanie to najcięższy rodzaj przemocy, który polega na niezaspokajaniu podstawowych potrzeb psychicznych i/lub biologicznych dziecka. Zaniedbanie w sferze biologicznej przejawia się w braku podstawowych środków do życia: jedzenie, mieszkanie, ubranie, brak pomocy w chorobie oraz brakiem dbałości o higienę dziecka. Zaniedbanie w sferze psychicznej to pozbawienie dziecka podstawowych potrzeb emocjonalnych takich jak przynależności, więzi, zapewnienia pomocy. Każdy inny rodzaj przemocy ma swój początek i koniec, czyli jest zdarzeniem. Zaniedbanie trwa.

Zapraszamy do zapoznania się z Standardami Ochrony Małoletnich w naszej placówce, które znajdują się  poniżej.

Standardy Ochrony Małoletnich W Przedszkolu nr 25 w Rybniku